19 kwiecień 2024

W rocznicę śmierci

Przedstawiciele władz Stowarzyszenia Wychowanków AGH w dniu 6 listopada 2012 roku złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów i znicze przed tablicą poświęconą pamięci Wychowanków i Studentów Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy złożyli ofiarę ze swego życia w okresie okupacji niemieckiej 1939–1945.

Tablicę ufundowało Stowarzyszenie Wychowanków AGH i absolwenci uczelni 1 września 1972 roku na wniosek Zjazdu Wychowanków uczelni, który odbył się prawie bezpośrednio po zakończeniu wojny i rozpoczęciu zajęć na uczelni. Tablicę wykonano w odlewni Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, według projektu doc. Józefa Galicy z ASP w Krakowie.

Tego samego dnia (6 listopada) przypadła 40 rocznica śmierci Walerego Goetla, postaci nietuzinkowej, której nasza uczelnia zawdzięcza wiele. Członkowie koła SW AGH nr 257 im W. Goetla, pamiętali o tej rocznicy i w tym właśnie dniu złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze na grobie wieloletniego rektora akademii, który znajduje się w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.

(red)